Randall Gruppe Hájik

Anketa

Novinky

RSS

RSS

Európske tábory

VIOLE - NK MARIBOR

Zdroj: www.hooligans.cz
Internet: www.violemaribor.com
Zárodky Viol se datují do roku 1989. Tenkrát se skupina chlapců, většinou ještě žáků ZŠ, začala scházet na jihu stadionu Ljudski vrt. První utkání na kterém fandili, bylo 2. srpna 1989 v poháru Maršála Tita proti Spartaku Subotice, který tehdy hrál 1. jugoslávskou ligu. Bylo jich okolo 15-20, ve věku 13-14 let.

Skupina se jmenovala Marinci a byla hitem mezi tehdejšími žáky základních škol. Kluci povzbuzovali tým NK Maribor na utkáních v mezirepublikové lize západ. Nejvíce skupina čítala okolo 40ti členů, avšak je třeba vědět, že tenkrát mnoho příznivců fotbalu z Mariboru fandilo různým klubům v 1. jugoslávské lize, a proto jezdili na utkání veliké čtyřky, Olimpije a dalších prvoligových klubů. NK Maribor prostě pro ně nebyl dost zajímavý.

S osamostatněním Slovinska NK Maribor přitáhl větší množství fanoušků a stal se klubem s největšími návštěvami, dokonce předstihl i Olimpiji. Na posledním utkání v mezirepublikové lize se Marinci přejmenovali na Viole Maribor. Název Viole je přeci jen více svázaný s klubovými barvami a městem samým. Začali chodit také starší.

V prvním roce 1. slovinské ligy bylo ve Slovinsku více fanouškovských skupin. Violám vyrostl tradiční rival Olimpija Ljubljaň, zejména jejich skupina Green Dragons (dále GD), kteří se ale v prvním roce na stadionech moc neobjevovali. Navzdory tomu se v druhé - jarní části ligy, jak Viole tak GD ukázaly jako jediné pravé fanouškovské skupiny ve Slovinsku. Ostatní skupiny ze Zagorje, Trbovelju a Izoly se rychle rozpadly, ale Viole se více a více rozvíjely a stávaly se lépe organizovanými. Udělaly se členské průkazky a v prvním roce bylo okolo 70ti členů. Rok od roku čísla rostla, 1996 - 300 členů, 1997 - 400, 1998 - 500, 1999 - více jak 750, přičemž je třeba zdůraznit, že tenkrát nebylo mnoho opravdových fanoušků z různých důvodů registrováno. Ankety v letech 92/93 ukázaly, že tehdy byla příslušnost k Violám mezi mladými lidmi v módě. Kdyby se sešli všichni, kteří kdy byli na jihu, nepochybně by Viol bylo přes 2000.

Jádro Viol se momentálně sestává z 250 lidí, kteří většinou jezdí na výjezdy. Jinak můžeme hovořit celkově asi o 500 aktivních Violách. Mezi významnější utkání v prvních letech slovinské ligy patří Maribor - Izola (3.5.1992), kde Viole zorganizovaly první větší pyroshow. Za tři dny potom byla první větší "invaze" do Ljubljaně, kde se hrálo s Olimpijí. Tenkrát vyjelo přes 300 Viol. Na utkání Maribor - Novo Mesto došlo k, do té doby, největšímu incidentu samostatné slovinské ligy. Mezi Violami a novomestskými Trotters se rozhořela pravá válka. Boje zuřily v okolí stadionu během utkání i po něm. Utkání s největší návštěvou bylo v roce 1997, kdy NK Maribor poprvé získal ligový titul. Na zápas s Beltinci přišlo 14 000 lidí, z toho 1500 Viol. Okolo celého stadionu bylo odpáleno asi 300 ohňů, povedla se krásná celostadionová choreografie a jedna z největších "paper show."

V každém případě jsou ale největší utkání v lize s ljubljanskou Olimpijí. V letech 96, 97 a 98 Viole několikrát rozbili GD u nich i doma. Na utkání reprezentace proti Dánsku, došlo ke konfliktu, když GD napadli 3 členy Viol. Za hodinu se Viole pomstily, když rozehnaly početnější skupinu GD u trojmostí, ačkoliv ti na ně čekali s tyčemi a řetězy. Rok poté přišlo na další vyřizování účtů v Ljubljani. 27 Viol tehdy rozehnalo okolo 70ti GD, kteří se poschovávali v okolních ulicích a parcích. K poslednímu zajímavějšímu setkání mezi oběma tábory došlo v roce 1998 v Mariboru. Skupina GD se vracela z Murske Soboty, kde Olimpija hrála. Věděli, že Maribor hrál v sobotu a proto nepředpokládali Viole ve městě. Jejich autobus s 35 výtržníky zastavil u nádraží a za pokřiku "Kde jste Viole?" a "Jebem Maribor" GD začali napadat kolemjdoucí. V okolí se zrovna nacházelo 12 domácích fanatiků , kteří okamžitě "žabare" napadli a několik jich sestřelili při panickém útěku do autobusu. Rychle odjeli a při tom na místě nechali jednoho svého kamaráda, který potom utíkal na druhou stranu Drávy, kde ho sebrala policie, jež pozdě přijela na místo dostaveníčka. Potom "Dragonsi" začali se svým bojkotem a rok a půl se na utkáních neukázali. Na posledním zápase v Mariboru na jaře 2000 byli přítomni v počtu 150ks, ale chránění jak sibiřský medvědi. Došlo k strkanici mezi Violami a policií se zraněnými na obou stranách. Potom GD v doprovodu mužů v modrém opustili Maribor bez jediného škrábnutí.

Viole rozvinuly ve Slovinsku svůj osobitý styl povzbuzování, kam vedle hlasitého, fanatického, temperamentního fandění a základních fanouškovských rekvizit (šály, vlajky….) patří ještě pyrotechnika, choreografie, chuligánství, výtržnosti, provokace policie atp. První tři roky Viole doslova vládly na fotbalových stadionech. Prakticky nebylo týdne, kdy by v novinách nebyl článek o výtržnostech Viol. Je pravda, že tehdy nebyla na stadionech a v okolí taková bezpečnostní opatření jako dnes. Kdekoliv se Viole ukázaly, sely strach mezi soupeřovými fanoušky. Na jihu byla opravdu dobrá ekipa a začali se objevovat první podskupiny Viol. Zejména je třeba zmínit skupinu Rušane, která nejvíce přispěla k "dobrému jménu" Viol. Bez nich by Viole těžko měli takovou reputaci, jakou mají. Potom ještě Kurve Center, skupina z levého břehu Drávy, která je přítomná od úplného začátku, ale i skupiny z okolních obcí . Také je potřeba poděkovat partě z Apač, která v začátcích ligy vyrobila svůj transparent a vždy byla přítomná na utkáních. Tato skupina je zaznamenána jako první organizovaná skupina Viol. Více členů čítá také skupina Ultras Provinca, ve které je spousta starších Viol. Svojí skupinu mají také "navijači" ze Šentilje. Je jich okolo dvaceti a mají svojí vlajku Viole Šentilj. K lepší organizovanosti Viol velice přispěla skupina starších fanoušků - Viole Alco United. Zmínit musíme též skupinu dívek - Viole Girls nebo populární Girlice, které byly první ženskou fanouškovskou skupinou ve Slovinsku. V posledních letech se ještě objevily další skupiny Viol: Viole Ptuj, Viole Radgona, Viole Ilirska Bistrica…..

Viole můžeme rozdělit do tří věkových kategorií. Mladí do 18 let, jádro Viol 18-24let a staří 25+. Za deset let působení docházelo k výkyvům vztahů vedení - Viole, policie - Viole. Občas byly vztahy dobré, občas ne, a to se právě promítalo do řádění Viol. S vedením byly vztahy většinou v pohodě. Dost se to odvíjelo od výkonů mužstva na trávníku.

Jako všechny fanouškovské skupiny na světě, mají i Viole mezi ostatními slovinskými skupinami svoje nepřátele a soupeře. V první řadě jsou to Green Dragons, fanoušci týmu Olimpija Ljubljana. Mezi nepřátele patří samozřejmě i všichni ostatní, kteří s nimi sympatizují nebo kopírují jejich styl fandění. Jsou to především Celjski Grofje, zrádci Štýrska, kteří na Ljudskem vrtu dohromady s GD povzbuzovali Ljublanj a stáli za transparentem "štajerska jajca" (štýrská vejce). Mezi nepřátele patří i Black Gringos z Murské Soboty, se kterými měli Viole ze začátku korektní vztahy. Viole s nikým přátelské vztahy neudržují. Slovinská scéna je už i tak dost nudná.

S vystupováním NK Maribor v evropských pohárech měli také Viole možnost získat nějaké zkušenosti s mezinárodní scénou. První utkání bylo v Mariboru s týmem Hamrun Spartans z Malty. Na tom utkání byly představeny do té doby dva největší transparenty: Mi ljubimo Maribor a NK Maribor - Viole. Bylo odpáleno přes 40 vulkánů a nějaké dýmovnice. Dalším domácím soupeřem bylo Atletico Madrid. Tenkrát došlo k prvním incidentům slovinského klubu na mezinárodní scéně. Zatčeno bylo 15 Viol. Utkání také bylo přerušeno kvůli vniknutí fanoušků na hřiště. Na utkání bylo celkem okolo 700 Viol. Prvním větší hostující ekipou u nás byla Borussia Dortmund, avšak šlo většinou o starší a klidnější fanoušky. První, více chuligánsky laďenou skupinou v Mariboru byli Bulldogs z Vídně, se kterými došlo k bližšímu setkání, do kterého se zapojila také policie. Jeden člen Viol skončil v nemocnici. Rakušanům byla vzata vlajka a nějaké šály, po utkání byly na jejich autobus házeny kameny po celou cestu na nádraží. Prvním zahraničním výjezdem byla Gloria Bistrita v Rumunsku. Potom ještě návštěva Dortmundu (70ks) a výjezd do Vídně (250ks), kde došlo opět k incidentům, tentokrát s místní policií. Zadrženo bylo 20 lidí. Dále výjezdy do Holandska (Ajax, PSV, Genk), Turecka (Bešiktaš), Polska (Wisla Kraków) a Atén.

V sezóně 99/00 došlo k "invazi" Viol do Evropy. Vedle návštěv Liege a Lyonu byly Viole též přítomny na utkání v Kyjevě, Leverkusenu a hlavně v Římě. Do Itálie se vypravilo přes 700 Viol, což je největší zahraniční výjezd slovinské skupiny vůbec.Žádné komentáře
 
..:: Stránka obsahuje aj materiál, ktorý niektorí ľudia môžu považovať za kontroverzný. Tento materiál nemá za účeľ navádzať k výtržnostiam, snaží sa iba informovať o reálnom dianí skupiny Randall Gruppe Hájik (RGH). Ďalej chcem upozorniť verejnosť, že za komentáre návštevníkov podľa zákona nezodpovedá webmaster stránky ::..